Tradicijske igračke I.

Tradicijske igračke II.

Tradicijske igračke III.

ZAVRŠETAK PROJEKTA ODMaK

Sve lijepe priče imaju kraj, pa je tako i našem projektu ODMaK „Održive škole za mlade poduzetnike“ došao kraj! Nismo tužni jer smo na projektu naučili brojne nove informacije, zabavili se i upoznali prijatelje za cijeli život i dobili naše akvaponske sustave u kojima ćemo nastaviti uzgajati hranu u našoj školi.

Kroz projekt su učenici naše škole sudjelovali u radu na projektu u timovima „Marketing“, „Financije“ i „Uzgoj“. Svi su učenici na početku projekta samostalno odabrali u kojem timu žele raditi s obzirom na njihove želje i onome što im najbolje leži. Tako su se naši matematičari snašli kao od šale među brojnim tablicama i grafovima, dok su kreativci uživali u osmišljavanju službenog loga projekta, učili o digitalizaciji slika i izradi održivih pakiranja za proizvode. Nježne ruke naših uzgajivača su se brinuli za biljčice i ribice u sustavu, provodili svakodnevna mjerenja i ispitivanja vode te izvodili razne pokuse kojima bi poboljšali svoje znanje o akvaponskim sustavima. Svi su se jako zabavili i nije nikakav problem bio ostajati i nakon školskih sati kako bi se posao obavio do kraja i putovati vikendima na studijska putovanja kako bi s učenicima iz škole partnera zajednički radili na našem projektu.

Nažalost, ova cijela situacija s koronom nam je onemogućila da posjetimo svoje partnere zadnji put i da održimo Konferenciju u Zagrebu kojoj smo se toliko veselili, no zajedničkim smo snagama napravili prezentaciju koju će naše predavačice iz Hrvatskog društva za biološka istraživanja poslati svojim partnerima i pokazati im kako učenici osnovnih škola uspješno uzgajaju hranu, razmišljaju održivo i kao pravi poduzetnici!

Jedva čekamo novi projekt!

U nastavku pogledajte neke od fotografija koje su nastale tijekom projekta ODMaK i posjetite službenu stranicu projekta www.odmak-skole.hr

GALERIJA SLIKA

ODMaK

galerija slika

Pozdrav svima i dobrodošli na stranicu projekta ODMaK, odnosno projekta Održive škole za mlade poduzetnike.

Projekt je to koji traje 16 mjeseci ga provodi Hrvatsko društvo za biološka istraživanja u suradnji s Osnovnom školom Viktora Kovačića iz Huma na Sutli te Osnovnom školom Ivana Nepomuka Jemrešića iz Grubišnog Polja.

Kroz ovaj Projekt planira se unaprijediti kvaliteta obrazovanja učenika u osnovnim školama te im se omogućiti savladavanje novih kompetencija, znanja i vještina koje će ih pripremiti za

budućnost i stvoriti novu generaciju građana koji razumiju važnost društveno odgovornog poslovanja i održivih sustava.

U našoj školi u projekt su uključeni učenici 7.a i 7. b razreda te učiteljica Brankica Tepeš i Vanja Jurak.

Ciljevi ovog projekta su:

1. Stjecanje znanja o raznolikosti prirode i razumijevanje složenih odnosa između ljudi i okoliša, razvijanje kritičkoga mišljenja te osobne i društvene odgovornosti nužne za održivost.

2. Razvijanje solidarnosti, empatije prema ljudima i odgovornosti prema svim živim bićima i okolišu te motivacije za djelovanje na dobrobit okoliša i svih ljudi.,

3. Aktivno djelovanje u školi i zajednici s ciljem prepoznavanja potreba, osmišljavanja primjerenih i inovativnih rješenja i konkretnoga doprinosa zajednici.

4. Poticanje razmišljanja orijentiranoga prema budućnosti i razvijanje osobne odgovornosti prema budućim generacijama, što je preduvjet za stvaranje društva temeljenoga na

održivome razvoju.

Projekt „Održive škole za mlade poduzetnike“ za svoj glavni cilj ima usmjeravanje učenika osnovnih škola prema poduzetništvu u održivim sustavima, točnije uzgoju hrane u akvaponičkim sustavima.

Učenici će kroz rad u akvaponičkom sustavu naučiti kako očuvati okoliš i prirodne resurse, kako uzgojem vlastite hrane na održiv način mogu štititi okoliš i zašto je očuvanje okoliša

bitno za njihovu zajednicu i ekonomiju, te kako svojim radom mogu mijenjati svoju okolinu. Poticat će ih se na volontiranje i na rad u njihovoj zajednici, pomaganje slabijim i siromašnim članovima njihove okoline, na suradnju s članovima lokalne zajednice i učenicima

ostalih škola partnera. Kroz rad u timovima naučit će se strpljenju i slušanju drugih, komunikaciji i prihvaćanju različitosti. Radom u akvaponici učenici razvijaju empatiju i odgovornost prema živim bićima koja ovise o njima te očuvanju okoliša kroz uštedu energije i resursa.

Učenici će samostalno uz mentoriranje nastavnika voditi cijelo “poslovanje” njihovog sustava, te će kroz rad morati sami nalaziti rješenja problema s kojima će se potencijalno susresti, sami

će izrađivati financijski i marketinški plan gdje će na vidjelo izaći njihova kreativnost i inovativnost.

Do sada je održan posjet učenika Osnovne škole Ivana Nepomuka Jemeršića učenicima Osnovne škole Viktora Kovačića. Učenici su se međusobno upoznali, upoznali su se s projektom i zadatcima te s mentorima.

U subotu i nedjelju (18. i 19.1.2020.) održat će se drugi posjet, ali ovog puta učenici Osnovne škole Viktora Kovačića odlaze u posjet učenicima Osnovne škole Ivana Nepomuka Jemeršića  te nastavljaju s daljnjim radu na projektu.

Za sve informacije, pratire web škole i našu Facebook stranicu: ODMaK Hum na Sutli.

Lijep pozdrav,

vaš ODMaK